Zakupoholizm – nowoczesny nałóg

zakupoholizmZakupoholizm jak sama nazwa wskazuje to nałogowe sprawianie sobie radości, poprzez ciągłe kupowanie, nawet tego, co nigdy się nie przyda. Jak każde uzależnienie jest to sposób na zapomnienie o problemach  w domu, szkole, pracy i nie tylko. Ma wprowadzać w stan szczęścia. Jest to jednak metoda nietrafna, bo niesie ze sobą negatywne skutki.
Można wyróżnić kilka faz uzależnienia. Mianowicie, pierwszą z nich jest przewidywanie, a konkretniej myśli, związane z przyszłymi zakupami. Planowanie ich. Drugą fazą jest przygotowanie do kupienia czegoś. Wreszcie główna część, czyli same zakupy i podniecenie nimi wywołane oraz ostatnia, która dotyczy już samych wydatków.
Zakupoholizm, choć brzmi niegroźnie i śmiesznie, może doprowadzić do chorób psychicznych. Podobnie jak inne nałogi, takie jak alkoholizm czy narkomania, podlega on leczeniu. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zrozumienie i zauważenie swojego problemu oraz chęć pozbycia się go. Jak już to jest przezwyciężone, to wszystko inne pójdzie szybko i łatwo. Jeżeli nie radzimy sobie z problemem sami, warto skorzystać z usług psychologów i terapeutów.
Jakie są objawy zakupoholizmu? Po pierwsze jest nim chęć nieograniczonego kupowania i brak umiejętności powstrzymania się w tym, chociaż brakuje już środków pieniężnych. Chory nie potrafi się kontrolować i nabywa przedmioty, które tak naprawdę są mu niepotrzebne. Zaraz po dręczą go wyrzuty sumienia. Nie umie odpowiedzieć na pytanie, po co coś kupił. Często nie przyznaje się do tego. Zagrożeniem może być zaniedbywanie własnych obowiązków, skupienie się tylko na zakupach. W końcu występuje brak funduszy i zaczyna się pożyczanie pieniędzy od znajomych. Chory zaczyna kłamać, nie mówi ile wydał i na co. Gdy nie ma możliwości zakupu czegoś jest zły, zdenerwowany, rozkojarzony. Nie potrafi się skupić, kłóci się z innymi a nawet wpada w furię.
Zakupoholizm, mimo stwarzanych pozorów, jest groźną chorobą, mającą wpływ na psychikę człowieka. Warto iść do lekarza po poradę i zrobić coś w kierunku wyleczenia się.